W.Szanowni Państwo
W związku, ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym, uprzejmie prosimy o rozpowszechnianie poniższego zaproszenia na wystawę. Zaproszenie jest głównie adresowane do nauczycieli i młodzieży.

“Cudownie ocaleni z Nieludzkiej Ziemi
Losy uchodźstwa polskiego z ZSRR w latach 1942 – 1952.”

Zbliża się nowy rok szkolny. Niestety nauczyciele coraz częściej zapominają, że miesiąc wrzesień jest także miesiącem pamięci narodowej, mającej nieustannie przypominać holokaust Narodu Polskiego.
Pragniemy przypomnieć, że przed  II wojną światową Polska liczyła ok. 38 milionów ludności, a pierwszy spis powszechny w 1946 roku wykazał, że  jest  nas tylko 24 miliony.

Innymi słowy straty biologiczne Narodu Polskiego wynosiły ponad 30 % populacji. Żaden inny na świecie naród nie poniósł takiej hekatomby ofiar.

Musimy pamiętać także, że z tych 14 milionów przypisywano jeszcze do niedawna ok. 6 milionów zamordowanych w Auschwitz.  W 1991 roku Muzeum w Aushwitz oficjalnie zdementowało tę liczbę przyznając,  że w obozie śmierć zabrała nieco ponad 1 milion ludzi.

Do dnia dzisiejszego ŻADEN instytut historyczny, uniwersytet nie wyjaśnił gdzie w takiej sytuacji zamordowano te brakujące  5 milionów ludzi.

Do dnia dzisiejszego także ŻADEN uniwersytet, czy też instytut historyczny,  działający za społeczne pieniądze, nie wyjaśnił sprawy  zamordowania poprzez zatopienie w Morzu Białym ok.   7 000 polskich oficerów.

Mając te aspekty na uwadze, Instytut Pamięci Narodowej oraz Franciszkański Ruch Ekologiczny, Charytatywny i Historyczny otworzyli wystawę  pt. ” Ocaleni  z Nieludzkiej Ziemi – Losy Uchodźstwa polskiego z ZSRR w latach 1942 – 1952”. Wystawę przygotował OBEP IPN w Łodzi.

Celem wystawy jest przypomnienie starszym i nauczenie młodych prawdziwej historii Narodu Polskiego. Wystawa poświęcona jest głównie dzieciom deportowanym w strasznych warunkach z rodzinnych domów tylko dlatego, że były Polakami.

Wystawa jest czynna codziennie od 10.00 do 17.00,  do końca września 2008r.

Zarząd FRECH serdecznie zaprasza, szczególnie nauczycieli z młodzieżą, do odwiedzenia wystawy i Muzeum
Pragniemy przypomnieć, że od 2003 roku, realizując „marzenia” jednego z młodych zesłańców dr Olgierda Sochackiego, zarząd FRECH zorganizował i otworzył zaczątki Muzeum mającego utrwalić ten straszny rozdział historii dopóki żyją  jeszcze ostatni  uczestnicy tej tragedii .
Po wcześniejszym zgłoszeniu  wyświetlane są filmy dokumentalne dla zwiedzających.

Po wcześniejszym zgłoszeniu istnieje możliwość wyświetlania filmów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *